Cinsel isteksizlik

Erken boşalma

Vajinusmus

 

 

       VAJiNUSMUS

    Cinsellik insan yaşamının ayrılmaz bir parçasıdır. Cinsellik; duygularımızdan, davranışlarımızdan, öğrendiklerimizden, kişilik yapımızdan, kültürel yapımızdan, inanışlarımızdan ve daha pek çok değişken tarafından şekillendirilir. Cinsellik yalnızca, cinsel organların bir aktivitesi değildir; tüm bedeni ve zihni kapsar. Cinsellik, zevk almayı ve zevk vermeyi içerir.

            Vajinismus ise ülkemizde kadın cinsel işlev bozukluklarında en sık karşımıza çıkan sorunlardan biridir. Vajinismus, cinsel ilişki sırasında vajinanın dış 3'te 1'lik kısmındaki kaslarda, cinsel birleşmeyi engelleyecek şekilde, yineleyici bir biçimde ya da sürekli olarak istemsiz  kasılmaların olmasıdır. Bu bozukluğun vajinismus olarak tanımlanabilmesi için belirgin bir sıkıntıya ya da kişilerarası ilişkilerde zorluklara neden olması gerekir. Tanımda da görüldüğü gibi bu kaslar bilinçli kasılmamaktadır. Aslında vajinismus yaşayan kadınların pek çoğu cinsel birleşme konusunda isteklidir. 

            Peki nasıl oluyorda cinsellik bu kadar yaşamın merkezindeyken vajinismus gibi bir sorun ortaya çıkabiliyor? Ya da neden bazı kadınlar bu sorunla karşılaşmazken bazıları karşılaşıyor?

  Yapılan çalışmalarda vajinismusun oluşumu için bazı yatkınlaştırıcı etkenlerden söz edilmiştir. Bunlar:

•    Cinsel anatomi ve cinsellik hakkında bilgi eksikliği

•    Cinselliğin ayıp, günah, pis olarak tanıtılması

•    Yanlış cinsel inanışlar/mitler (Örneğin, hymene(kızlık zarı) ile ilişkili inançlar...)

•    Cinsellikle ilgili abartılı ve olumsuz beklentilerin, inanışların olması (örn; ilk cinsel deneyimin çok acı ve ağrı verici olacağı inancı)

•    Yakın ilişki kurmakta zorlanma

•    Kaygı (örn., Genel kaygı bozukluğu, gebelik korkusu, ağrı beklentisi ve korkusu)

•    Çiftler arasındaki ilişkinin iyi olmaması (örn., iletişim çatışmaları, eşe duyulan öfke gibi olumsuz duyguların varlığı)

•    Cinsel istismar geçmişi

•    Aşırı koruyucu-kollayıcı aile tutumu

           Vajinismusla karşı karşıya kalan bireylerin yaşadıkları psikolojik tepkiler oldukça çeşitlilik göstermektedir. Çoğunlukla hem çift ilişkisine hem de bireylere ruhsal açıdan sıkıntı yaratmaktadır. Vajinismus yaşayan bir kadın kaygı ve korkunun yanı sıra, umutsuzluk, suçluluk, özgüven kaybı, aşağılanma, depresyon gibi süreçleri de yaşamaktadır. Çiftler ise "tamamlanmamış bir evliliğin" verdiği sıkıntıyla boğuşmaktadırlar. Kimi çiftler ise özellikle çocuk yapma isteği ya da baskısı olana kadar bu sorunun üzerine gitmemektedirler. Kadın doğum kliniklerinde yıllardır bu sorunu yaşayıp dillendir(e)meyen pek çok kadına rastlanmaktadır. Çiftler, vajinismusa eşlik eden bu psikolojik sıkıntılarla birlikte bir kısır döngü içerisine girmekte; varolan sıkıntıları kemikleşmektedir.

            Şunu söylemek gerekir ki vajinusmus çiftlerin kaderi değil. Uygun şekilde, uzman kişilerce ele alındığında önemli aşamalar kaydedilen psikolojik kökenli sıkıntılardan yalnızca biri. Eğer sizde vajinismus sorunu yaşıyorsanız bu sorunu çözmek için adım atmaktan kaçınmayınız…

 

 Sayfaya Yapılan Yorumlar

Adınız Soyadınız:
Eposta:
Yorumunuz:
Güvenlik: 5 + 2 =